قالب میهن بلاگ قالب میهن بلاگ download  قالب بلاگفا قالب وبلاگ قالب پرشین بلاگ اخلاق اسلامی قالب بلاگ اسکای
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

طناز
طنز و ادب

 

با ورود وسیع  و پر نفوذ سریال قهوه تلخ به خانه های ایرانی ها عبارت توام با شوخی  "  پدر پدر پدرسوخته اش را در می آورم " خیلی رایج شده است.
 هرچند این اصطلاح در گذشته هم کاربرد هایی چه از باب توهین و چه از باب تحبیب داشته است  اما بسیاری از ایرانیان  ریشه این اصطلاح را نمی دانند.
واژه "پدر سوخته" از کجا آمده است؟ 

 ” وقتی که در زمان یزدگرد سوم  عربها به ایران حمله کردند و ایران را فتح کردند، اغلب مردم که  از دین زرتشت تبعیت می کردند را  آنان را آتش پرست و کافر می دانستند. 

به تدریج بسیاری از زرتشتیان به اسلام گرویدند و تعدادی هم به همان آیین باقی ماندند  و هنوز هم در شیراز ، یزد و تهران تعدادی زرتشتی زندگی می کنند نماینده ای هم در مجلس شورای اسلامی دارند.  

در زمان حمله اعراب   گروهی هم از ترس مسلمان شدند، چون مشهور شده بود که  که افرادی که مسلمان نشوند در آتش سوزانده می شوند و افرادی که مسلمان نشده  کشته می شدند را نیز در  آتش میسوزاندند  و زنان آنها را به کنیزی و بچه ها را برای نوکری و کلفتی می بردند.
 این بچه ها و در خانه اعراب کار میکردند و خود اعراب هم بچه هائی هم سن و سال  آنها داشته اند، وقتی ازصاحب خانه میپرسیدند که این بچه تو است ، می گفتند : ” نه، این پدر سوخته است ” یعنی بچه ما نیست، نوکر و کلفتی است که پدرش در جریان فتح ایران سوزانده شده است و به این نوکر و کلفت ها میگفته اند: “پدر سوخته .

[ دوشنبه 1 آذر‌ماه سال 1389 ] [ 12:23 ] [ سید رضا ضیائی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

بازنشستم... روزگارم بد نیست کارمن طنازی است جثه ای دارم اندازه فیل دلم اما گنجشک دل من مثل همه مردم شهر یک کمی تیره شده درعوض موی سرم گشته سپید می نویسم اما، فقط او می خواند پس تو هم باش همانگونه که اوست ... .................. ....................... تقدیم به خواهر فقیدم *************** دل شکستم روزگارم خوب نیست خواهرم رفت از این دار پلید و کسی نیز نفهمید که بر ما چه گذشت دل گنجشکی من ترکید از غم او هیکل فیلی من پر احساس شده حس غم ، غصه و آه روزگار همه مان گشته سیاه
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 400530