قالب میهن بلاگ قالب میهن بلاگ download  قالب بلاگفا قالب وبلاگ قالب پرشین بلاگ اخلاق اسلامی قالب بلاگ اسکای

طناز
طنز و ادب

 

 

 خالی بند  


 

تا حالا در مورد واژه خالی بندی فکر کردید ؟ این واژهم  مثل بسیاری واژه ها که در زبان رسمی یا محاوره مورد استفاده ف=قرار می گیرد و بسیاری از مردم از ریشه آن بی اطلاع هستند  دارای  دیرینه ای  ویژه خود می باشد.

این روزها عبارت خالی بندی به معنی دروغ گرفتن و لاف زدن بکار می رود. اما پیشینه این واژه به دهها سال پیش   یعنی زمان سلطنت رضا شاه بر می گردد ! نقل می کنند که در زمان رضاشاه بدلیل کمبود اسلحه، بعضی از   پاسبانهایی که گشت می دادند فقط غلاف خالی اسلحه یعنی همان جلدی که اسلحه در آن قرار می گیرد را روی   کمرشان می بستند و در واقع اسلحه ای در کار نبود. دزدها و شبگردها وقتی متوجه این قضیه شدند برای اینکه  همدیگر را مطلع کنند به هم می گفتند که طرف "خالی بسته" و منظورشان این بود که فلان پاسبان اسلحه ندارد و  غلاف خالی اسلحه را دور کمرش بسته است . پاسبان ها  در واقع برای ترساندن  دزد ها بلوف می زدند که اسلحه دارند . واژه خالی بندی  از همین جا رواج پیدا کرد. ولی این واژه هیچ ارتباطی به دروغگویی و لاف زدن به صراحت زمان  حاضر ندارد  و جایگاه آن تا حدی تغییر کرده ا ست.
 شاید چرا یی  اینکه در ا چند دهة اخیر این واژه  بیشتر مورد استفاده  قرار گرفته است آن باشد که  هیچ وقت
جامعه ما این همه خالی بند نداشته است

[ سه‌شنبه 22 تیر‌ماه سال 1389 ] [ 08:05 ] [ سید رضا ضیائی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

بازنشستم... روزگارم بد نیست کارمن طنازی است جثه ای دارم اندازه فیل دلم اما گنجشک دل من مثل همه مردم شهر یک کمی تیره شده درعوض موی سرم گشته سپید می نویسم اما، فقط او می خواند پس تو هم باش همانگونه که اوست ... .................. ....................... تقدیم به خواهر فقیدم *************** دل شکستم روزگارم خوب نیست خواهرم رفت از این دار پلید و کسی نیز نفهمید که بر ما چه گذشت دل گنجشکی من ترکید از غم او هیکل فیلی من پر احساس شده حس غم ، غصه و آه روزگار همه مان گشته سیاه
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 400430